- By admin
- 13 grudnia 2023
- Kosmetyki naturalne
- Comments:3
Pielęgnacja skóry i jej odpowiednie nawilżenie jest jednym z filarów dbania o ciało. Skóra jest największym organem w naszym ciele i stanowi barierę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi. Tym samym, najbardziej narażona jest na wysuszenie, poparzenia, łuszczenie, podrażnienia, swędzenie czy pękanie. Żadne z powyższych nie jest dla nas przyjemne niezależnie od skali problemu, dlatego lepiej jest zapobiegać takim problemom niż minimalizować ich skutki. Podstawą w codziennej pielęgnacji skóry jest między innymi stosowanie kremów nawilżających do twarzy, które zmniejszą utratę wody, uelastycznią skórę i opóźnią powstawanie pierwszych zmarszczek. Jaki krem nawilżający do twarzy warto wybrać? Na jakie składniki warto zwrócić uwagę? O tym w dalszej części naszego artykułu.
Aby skóra była zdrowa, gładka, jędrna oraz elastyczna, musi być odpowiednio nawilżona, zarówno od środka, jak i od zewnątrz. Niektórzy myślą, że woda np. pod prysznicem daje skórze nawilżenie. Nic bardziej mylnego. Przyczynia się ona, zwłaszcza w przypadku gorących kąpieli, do szybszego parowania wody z naskórka, co powoduje jego wysuszenie.
Czy wiesz, że…
o właściwym nawilżeniu mówimy, gdy skóra zawiera 20% wody znajdującej się w organizmie? Z tego 70% jest w skórze właściwej, a 12-15% znajduje się w warstwie rogowej naskórka.
W tym artykule skupimy się na konkretnych składnikach, które powinny znajdować się w dobrych kremach nawilżających. Omówimy oczywiście często spotykane surowce kosmetyczne w kremach, zarówno tych mocno nawilżających, jak i tych, które mają przywrócić komfort skórze. Spróbujemy odpowiedzieć na pytania jaki powinien być dobry krem nawilżający oraz jaki krem nawilżający do twarzy dobrać do potrzeb konkretnego typu cery. Skupimy się również na cerze suchej i doborze dla niej odpowiedniego kosmetyku.
Czym jest nawilżenie skóry i dlaczego warto postawić na dobry krem nawilżający do twarzy?
Bez odpowiedzi na pytanie, czym jest właściwie nawilżenie, nie możemy przejść do dalszych zagadnień. Niemalże każdy producent kremów do twarzy, w tym naturalnych kosmetyków, deklaruje właściwości nawilżające swoich produktów. Czym więc jest nawilżenie skóry, o którym wszyscy marzą? W dużym uproszczeniu można powiedzieć, iż jest to dostarczenie skórze składników, które pomogą jej utrzymać wilgoć wewnątrz naskórka. Odpowiednie nawilżenie skóry, jest kluczowe dla jej właściwego funkcjonowania. Kiedy skóra jest nawilżona, wówczas proces poprzeznaskórkowej utraty wody (TEWL) jest spowolniony. Zjawisko to bardzo często wspominane jest w kontekście oceny czy krem nawilżający do twarzy jest dobry, innymi słowy skuteczny. Brzmi rozsądnie? Musimy dostarczyć za pomocą kremu nawilżającego, takie składniki, które zwiążą wodę w naskórku i zmniejsza jej utratę.
Ciekawostka
Czy wiesz, że wilgotność powietrza na poziomie 60% gwarantuje równowagę wilgotności skóry. W takich warunkach woda nie paruje ze skóry i nie pochłania jej z otoczenia. Może to właściwy moment na pomyślenie o nawilżaniu powietrza?
Czy możemy mówić o nawilżeniu skóry bez jej nawodnienia?
Nawilżenie skóry powinno iść w parze z jej nawodnieniem. Warto, poza zachowaniem zdrowych zasad nawadniania organizmu (wypijania odpowiedniej ilości płynów w ciągu doby, szczególnie wody) pamiętać o składnikach kremów nawilżających do twarzy i ciała, które są humektantami. Czym są humektanty i jak działają na skórę? Humektanty to składniki, które ze względu na swoją higroskopijną budowę, mają olbrzymią zdolność wiązania wody. Mają za zadanie utrzymanie naturalnego zapasu wody w skórze. Powinny iść w parze z emolientami, czyli składnikami, które natychmiastowo wygładzają i zmiękczają skórę. Wygładzona i nawilżona skóra, to taka, która ma zdrową i szczelną barierę hydrolipidową. Pamiętaj, że jeśli zapewnisz skórze odpowiednie nawilżenie, to jej warstwa hydrolipidową będzie dobrze chroniła przed utratą wilgoci.
Warto wiedzieć…
warstwa rogowa naskórka powinna zawierać nie mniej niż 10% wody. Jeśli te warunki są spełnione, bariera naskórkowa funkcjonuje prawidłowo. Jesteś ciekaw, jaki procent nawilżenia wykazuje Twój naskórek? Możesz zbadać go u kosmetologa lub dermatologa. Zapytaj o korneometrię. Jest to bardzo szybkie i bezbolesne badanie, dzięki któremu możesz również sprawdzić skuteczność kremu nawilżającego do twarzy, którego używasz na co dzień.
Jak zbudowana jest ludzka skóra?
Skóra ma wielowarstwową budowę. Aby jednak nie wchodzić zbyt głęboko w szczegóły, wystarczy wspomnieć o tkance podskórnej, skórze właściwej oraz naskórku. Naskórek, czyli najbardziej zewnętrzna warstwa skóry zbudowany jest z keratynocytów. Są to komórki, które naturalnie obumierają, a w ich miejsce powstają nowe w cyklu 28 dni. Widzimy wtedy gołym okiem, że nasza skóra delikatnie się złuszcza. Jest to całkowicie naturalny cykl odnowy naskórka. Dzięki temu, że jest regulowany przez nasz organizm, komórki cały czas samoczynnie się odradzają. W momencie, gdy ten proces jest zachwiany, na przykład przez źle dobraną pielęgnację, trudne warunki atmosferyczne, takie jak niska temperatura, wiatr, promieniowanie słoneczne, klimatyzacja czy intensywne ogrzewanie, możemy wtedy podejrzewać, że nasza skóra ulegnie odwodnieniu. Oczywiście wraz z wiekiem, zmęczeniem, stresem, niewłaściwą dietą czy chorobami i przyjmowanymi lekami również odwodnienie skóry może się pojawić. Natomiast może być to przejściowy stan, który nie definiuje rodzaju naszej skóry. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że każda cera, czy to sucha czy tłusta, może być odwodniona. Natomiast nie oznacza to, że skóra sucha = skóra odwodniona. Skórę suchą należy nie tylko nawadniać, ale i dostarczyć składników wiążących wodę w naskórku. Gdy zaobserwujesz, że Twoja skóra jest bardziej wrażliwa, ściągnięta, mniej elastyczna, szybko pojawiają się zmarszczki mimiczne – zacznij od wyeliminowania powyższych szkodliwych czynników.
Składniki nawilżające i zmiękczające w kremach do twarzy
Skoro już wiemy jak zbudowana jest skóra, czym jest nawilżenie i nawodnienie, wiemy, jak dbać o barierę hydrolipidową (wodno-tłuszczową) naskórka, to przejdźmy do składników często pojawiających się w kremach nawilżających do twarzy i ciała.
Poniższa lista pomoże Ci podjąć najlepszą decyzję podczas wyboru kremu nawilżającego do twarzy. Nie chodzi o to, żeby wszystkie wymienione składniki znalazły się w produkcie. Jak już wspomnieliśmy, kluczowe jest, aby w recepturze były zawarte elementy wiążące wodę, zmiękczające oraz wygładzające.
1. Gliceryna – jest najpopularniejszą substancją utrzymującą wilgoć wykorzystywaną do produkcji kremów do twarzy i innych kosmetyków pielęgnacyjnych. Wiąże wodę w tkankach, czyli jest humektantem. Co więcej, występuje naturalnie w skórze. Pozyskiwana jest z tłuszczy roślinnych. Ma szerokie spektrum działania, gdyż poza właściwościami nawilżającymi, chroni skórę przed utratą wody, wygładza ją i regeneruje. Nawet przypisuje jej się zdolność zmniejszania podrażnień.
2. Mocznik – w odpowiednim stężeniu (2-10%) dodawany jest jako substancja wiążąca wilgoć. Większe stężenia mogą powodować podrażnienia i łuszczenie naskórka. Często używany w pielęgnacji skóry suchej.
3. Kwas hialuronowy – jest naturalnym składnikiem naszej skóry. W kremach nawilżających do twarzy oraz innego rodzaju kosmetykach najlepiej, gdy pojawia się w postaci niskocząsteczkowej. W przeciwnym wypadku nie przeniknie przez zewnętrzną warstwę skóry i nie zwiąże cząsteczek wody.
4. Aloes – nawilża, łagodzi, przyspiesza regenerację skóry. Działa antyoksydacyjnie i zmniejsza świąd. Posiada zdolność zatrzymywania wody w naskórku, dzięki czemu skóra jest odpowiednio nawilżona.
5. Oleje i masła roślinne – posiadają wspaniałe właściwości nawilżające, wygładzające oraz pozytywnie wpływające na odnowę komórek. Są również świetnymi antyoksydantami, dzięki dużej zawartości witamin, minerałów i często niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), które posiadają właściwości przeciwzapalne i ochronne.
6. Skwalan – nawilża, wygładza, szybko wnika w naskórek działając ujędrniająco i przeciwzmarszczkowo.
7. Lanolina – z uwagi na dużą zawartość cholesterolu, używana jest często w kosmetyce. Obecnie coraz częściej odchodzi się od stosowania lanoliny pochodzenia zwierzęcego na korzyść jej wersji roślinnej.
8. Alkohole tłuszczowe – często wykorzystywane w kosmetykach konwencjonalnych. Pomagają uzyskać działanie okluzyjne. Tworzą na powierzchni skóry warstwę ochronną, dzięki czemu ograniczają utratę wody z naskórka.
W kremach nawilżających do twarzy, a także w innych kosmetykach o tym działaniu, często możemy znaleźć takie składniki jak aminokwasy, sole mineralne, kolagen, ceramidy czy parafinę.
Niektóre z powyższych budzą pewne kontrowersje i nie znajdują miejsca w kosmetyce naturalnej, tym bardziej wegańskiej.
Kremy nawilżające do twarzy w ofercie sklepu myresolu.com
Wybierając krem nawilżający do twarzy kieruj się składem produktu, jego właściwościami oraz potrzebami Twojej skóry. Warto zwrócić uwagę, na którym miejscu w składzie kremu, znajdują się substancje aktywne deklarowane przez producenta. Im bliżej początku zostały one wymienione, tym wyższa ich zawartość w kosmetyku. Osoby zmagające się z problemami skóry, takimi jak nadwrażliwość, skłonność do podrażnień i zaczerwienień szczególną uwagę powinny przywiązywać do możliwie najlepiej dobranego naturalnego składu kremu do twarzy.
Składniki takie jak: aloes, gliceryna, skwalan, oleje i masła roślinne (olej awokado, olej śliwkowy, olej ze słonecznika, olej z pestek oliwek, masło mango, masło awokado,) oraz d-pantenol, znajdziesz w naszych kremach do twarzy marki Résolu: Wygładzająca kawa oraz Kojąca śliwka
Jaki powinien być dobry nawilżający krem do twarzy?
Przede wszystkim powinien wzmacniać naturalne czynniki nawilżające, które mogą dostarczyć wilgoć i związać ją w naskórku. Natomiast do pełnego sukcesu brakuje nam zabezpieczenia skóry przed nadmierną utratą wody, a to zagwarantują nam substancje natłuszczające, zmiękczające i uzupełniające poziom lipidów. Aby dobrać odpowiedni krem nawilżający do twarzy powinniśmy kierować się składem i potrzebami naszej skóry. Możemy przeczytać deklaracje producenta, przeczytać o właściwościach kosmetyku, wypróbować i zdecydować, czy jest to odpowiednia pielęgnacja dla nas. Jeśli natomiast borykamy się z poważniejszymi problemami skórnymi, czy po prostu czujemy się zagubieni w gąszczu kosmetyków, z pomocą przyjdzie zaufany kosmetolog. Dobrze jest przyjrzeć się cerze, nawykom żywieniowym, pielęgnacyjnym, trybowi życia, aby widzieć całość a nie tylko wycinek.
Aktualnie więcej uwagi poświęca się zagadnieniom jak wygląd naszej cery wpływa na psychikę. Warto się więc pochylić nad tematem pielęgnacji tak, aby nie obciążać się dodatkowo psychicznie kompleksami dotyczącymi wyglądu naszej skóry.
Bibliografia:
1. Gillbro J., Zrozum swoją skórę. Fakty, mity i porady. 2020
2. Lenartowicz I., Biblia zdrowej cery. Skin Doctor. Wydawnictwo Znak, Kraków 2018.
3. Kołodziejczak A., Kosmetologia. PZWL, Warszawa 2022.
Bardzo mądre wskazówki i dla ciała i dla ducha. Brawo.