- By admin
- 10 kwietnia 2024
- Badania, Kosmetyki naturalne, Pielęgnacja
- Comments:4
Od niedawna coraz więcej uwagi poświęca się mikrobiomowi skóry. Podkreśla się istotę jego równowagi promując kosmetyki, które pomagają to osiągnąć. W niniejszym artykule zgłębimy definicję mikrobiomu, jego funkcje oraz wpływ na zdrowie skóry oraz całego organizmu.
Co to jest mikrobiom skóry?
Aktualnie mówi się, że najbardziej zewnętrzną warstwą naskórka jest mikrobiom. Skóra każdego z nas kolonizowana jest przez unikatowy ekosystem, zawierający drobnoustroje, takie jak bakterie, wirusy, grzyby i roztocza. Wszystkie mikroorganizmy zamieszkujące naszą skórę mają za zadanie stanowić warstwę ochronną, zabezpieczając naszą skórę przed między innymi patogenami. Definicja mikrobiomu może wywoływać lekkie odrzucenie i obrzydzenie, bo kto chciałby myśleć jakie drobnoustroje żyją na jego skórze. Natomiast szereg z nich ma ważne zadania do wykonania dla dobra naszej skóry. Możemy tu wymienić regulację pH, hormonów, sebum czy potu.
Czy wiesz, że masa twojego mikrobiomu to ok 1-2% masy całego ciała?
Jakie funkcje pełni mikrobiom?
Powiedzmy sobie szczerze, mikrobiom jest szalenie ważny dla zdrowia skóry, jak i całego organizmu. Warto jednak rozszerzyć tę wypowiedź, gdyż nie tylko mikrobiom a bardziej zrównoważony mikrobiom.
Jakie kluczowe funkcje możemy przypisać mikrobiomowi?
– ochrona przed drobnoustrojami chorobotwórczymi
– ochrona przed stanami zapalnymi skóry
– mniejsza podatność na alergie skórne
– wsparcie dla układu immunologicznego
– mniejsze predyspozycje do podrażnień skóry, w tym posłonecznych
– ochrona przed negatywnym wpływem czynników środowiskowych
Czynniki zaburzające mikrobiom skóry
Można śmiało powiedzieć, że zrównoważona bariera hydrolipidowa to zrównoważony mikrobiom. Oczywiście działa to w obie strony, więc zaburzona – „nieszczelna” HLB -, to zaburzony mikrobiom. Co to dla nas oznacza? To, że powinniśmy robić wszystko co w naszej mocy, aby o niego dbać, jak również o barierę hydrolipidową. Nierównowaga mikrobioty oznacza nieszczelną barierę, co prowadzi do zwiększenia poprzeznaskórkowej utraty wody (TEWL). Objawiać się to będzie choćby nadmierną reaktywnością skóry oraz uczuciem dyskomfortu (swędzenie, ściągnięcie, pieczenie).
Jak zapewne się domyślasz bardzo istotna jest tutaj odpowiednio dobrana pielęgnacja. Głównym wrogiem mikrobiomu są bowiem błędy pielęgnacyjne.
Poniżej kilka czynników mających wpływ na uszkadzanie mikrobiomu:
– stosowanie zbyt silnych środków myjących (w tym zawierających SLS i SLES)
– przetrzymywanie nieumytej skóry głowy, twarzy czy całego ciała. Najszybciej efekt widzimy na skórze głowy oraz twarzy
– brak demakijażu oraz właściwego umycia twarzy przed położeniem się spać
– przesuszanie skóry opalaniem w solarium, jak również naturalnym, ale „w zbyt dużych dawkach”
– brak ochrony SPF dla całej skóry, nie tylko cery
– płyny antybakteryjne, w tym środki do dezynfekcji
– środki kosmetyczne zawierające alkohol, np. toniki
– „przepielęgnowanie” skóry zarówno w warunkach domowych, jak i zabiegami kosmetycznymi. Zbyt dużo i zbyt częste stosowanie agresywnych kosmetyków np. złuszczających skórę
– niezdrowy tryb życia
– nieodpowiednio dobrana pielęgnacja
Jak odbudować mikrobiom skóry?
Nie jest to wcale takie trudne jak mogłoby się wydawać. Natomiast trzeba być konsekwentnym i przestać mu dalej szkodzić. Skoro już wiemy, co powoduje uszkodzenia mikrobiomu, to sprawdźmy jak można go odbudowywać.
Zmiana codziennych nawyków
Przede wszystkim w odbudowie mikrobiomu skóry bardzo ważna jest zmiana nawyków. Zarówno pielęgnacyjnych, jak i dotyczących stylu życia oraz diety. Warto zatem ograniczyć używki. Alkohol, papierosy, cukier i kakao nie słyną z dobrego wpływu na cerę.
Odpowiednia dawka snu i relaks sprzyjają odbudowie mikrobiomu skóry
Bardzo ważny jest również sen i odpoczynek. Zadbajmy także o relaks w wybranej formie dla obniżenia kortyzolu i mniejszego odczuwania stresu.
Właściwie dobrana pielęgnacja
Nie zapominajmy o dobraniu odpowiedniej pielęgnacji dla skóry. Aktualnie na polskim rynku pojawia się coraz więcej produktów zawierających bakterie probiotyczne, oraz ich lizaty. Są to produkty probiotyczne, postbiotyczne i prebiotyczne. Naszym zdaniem, i w oparciu o obserwacje, prawdziwych produktów probiotycznych jest bardzo mało. Większość zawiera już martwe komórki bakterii probiotycznych, naginając w ten sposób prawdę. Wspaniałe są produkty z lizatami bakterii probiotycznych czyli postbiotyki. Są stabilne w produktach kosmetycznych oraz wykazują takie samo działanie jak żywe bakterie probiotyczne, gdyż zawierają ich bioaktywne fragmenty komórek, takie jak metabolity, DNA oraz związki i fragmenty ścian komórkowych. Nasze serum Pro-bio spełnia wszelkie wymagania, jakie musi spełnić produkt odbudowujący mikrobiom. W naszych wcześniejszych artykułach przedstawialiśmy już propozycje bezpiecznej pielęgnacji skóry, ale przypomnijmy raz jeszcze kluczowe kroki.
Uniwersalne kroki pielęgnacyjne dla równowagi mikrobiomu
Krok 1: Mycie twarzy
Używaj do mycia twarzy hydrolipidowej emulsji lub bardzo delikatnego żelu w połączeniu z wodą. Nie używaj płynu micelarnego i wacików. Na skórze twarzy bytuje roztocze Nużeniec i nie chcemy poprzez tarcie spowodować jego ekspansji. Osusz twarz najlepiej miękką chusteczką jednorazową.
Krok 2: Serum dbające o mikrobiom skóry
Wsmaruj serum w skórę i poczekaj do całkowitego wchłonięcia produktu.
Krok 3: Krem do twarzy
Użyj kremu nawilżającego i regenerującego skórę twarzy. Pamiętaj, że szczelna HLB, to zdrowy mikrobiom. Jeśli jest to dzienna pielęgnacja, nie zapomnij o kremie SPF 50+.
Mikrobiom skóry i twarzy człowieka
Mikrobiom jest to bardzo złożona mikroflora. Teoretycznie, zgodnie z nauką, kwaśne środowisko jakie produkują „dobre” bakterie chroni nas przed patogenami. Przeprowadziliśmy jednak niezależne i anonimowe badania mikrobiomu skóry i byliśmy bardzo zaskoczeni obecnością bakterii pałeczki okrężnicy, czyli Escherichia coli oraz paciorkowca kałowego Enterococcus faecalis. Pokazuje to jak bardzo powinniśmy dbać o higienę, mikroflorę jelitową oraz mikrobiom naszej skóry.
Ciekawostka:
Na twojej skórze żyje 1 bilion mikroorganizmów na centymetr kwadratowy, w tym 1 milion bakterii na centymetr kwadratowy
Zazwyczaj pamiętamy o przyjmowaniu leków, dbaniu o kondycję fizyczną, zdrowych nawykach. Do powyższej listy powinniśmy dodać ochronę naszego mikrobiomu skóry. Dbajmy o nasza mikrobiotę od wewnątrz, stosując probiotyki po wcześniejszej konsultacji z lekarzem oraz o mikrobiom naszej skóry. Jest to całkiem nowa gałąź kosmetyki pielęgnacyjnej, ale zdecydowanie warta uwagi.