- By admin
- 9 lutego 2024
- Kosmetyki naturalne
- Comments:4
Z roku na rok rynek kosmetyków naturalnych rośnie. Można zaobserwować większe zainteresowanie konsumentów tego rodzaju produktami, głównie naturalnymi kremami do twarzy. Producenci kosmetyków mają w związku z tym coraz większe pole do popisu. Bez wątpienia kosmetyki naturalne są wspaniałymi produktami pielęgnacyjnymi. Warto im się również przyjrzeć z uwagi na niemalże nieskończoną ilość właściwości oraz skuteczne działanie. Czy kosmetyki naturalne lepsze są od tradycyjnych (konwencjonalnych)? Jakie kosmetyki naturalne warte są uwagi, oraz co to właściwie jest kosmetyk naturalny? Na te i więcej pytań odpowiemy w poniższym artykule.
Czym zatem jest kosmetyk naturalny?
Według definicji, jest to produkt otrzymany ze składników pochodzenia naturalnego, uzyskanych metodami fizycznymi, mikrobiologicznymi lub enzymatycznymi, który nie zawiera zanieczyszczeń mogących zagrażać zdrowiu ludzkiemu. Brzmi bardzo poważnie, natomiast rozłóżmy to sobie na części. Pochodzenie naturalne, czyli roślinne, zwierzęce, mineralne, czy z drobnoustrojów. Jest to olbrzymia kategoria jak widać. Spójrzmy więc jeszcze na wspomniane metody fizyczne. Możemy wyróżnić tutaj tłoczenie, np. olejów, suszenie, ekstrakcję, filtrację czy destylację np. olejków eterycznych.
Ciekawostka:
Zwróć uwagę czy na opakowaniu twojego kremu naturalnego pojawia się informacja, że produkt zawiera składniki naturalne czy składniki pochodzenia naturalnego. To nie jest tożsame.
Składnik naturalny to będzie właśnie związek pochodzący z wymienionych powyżej czterech królestw, uzyskiwany w procesie fizycznym.
Składnik pochodzenia naturalnego to składnik, który został poddany procesom, które zmieniły jego pierwotny skład. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że są one gorsze od składników naturalnych, ale niekoniecznie jest to prawda. Nie mówimy tutaj o składnikach lepszych czy gorszych. Są po prostu inne. Dzięki np. zastosowaniu tzw. zielonej chemii, możemy uzyskać bardzo nowoczesne składniki pochodzenia naturalnego, których inaczej nie bylibyśmy w stanie pozyskać z natury. Jest to krok w kierunku rozwoju z minimalnym wpływem na środowisko.
Skoro już mamy więcej wiedzy możemy się zastanowić nad tym, czy chcemy stosować kosmetyki naturalne.
Dlaczego warto stosować kosmetyki naturalne?
W dzisiejszych czasach, kiedy zewsząd jesteśmy narażeni na działanie szkodliwych substancji, i zanieczyszczenia środowiskowe. Kiedy nie mamy gwarancji co jemy i pijemy i czy na pewno wyjdzie nam to na zdrowie, nic dziwnego, że coraz więcej osób przechodzi na pielęgnację naturalną. Patrzymy na siebie holistycznie. Skoro chcemy świeżego powietrza, zdrowej żywności z pewnego źródła i jak najmniej przetworzonej, to chcemy też używać kosmetyków naturalnych, które są nam bliskie.
Na co dzień mamy bliski kontakt z choćby królestwem roślin. W każdej kuchni i łazience można znaleźć produkty, z których można wykonać zarówno produkty spożywcze, jak i kosmetyczne. Oliwa z oliwek, olej kokosowy, miód, przeróżne oleje tłoczone z nasion i roślin, takich jak czarnuszka, len, wiesiołek, czy owoców jak malina, opuncja, porzeczka, arbuz, dzika róża. Większość wydaje się być bardzo znajoma, wykorzystywana w czasie przygotowania posiłków czy to spożywana na surowo. Mówi się więc, że skoro jemy dane składniki, to muszą być dobre również dla naszej skóry. Wielokrotnie korzystamy z dobrodziejstwa aloesu na poparzenia, arniki na siniaki, czy też geranium potocznie nazywanej „anginką’ na bolące ucho. Od setek lat zielarze, chemicy i naukowcy badali i udowadniali skuteczność roślinnych surowców. Na szczęście możemy wykorzystać wiedzę historyczną i aktualną, aby stworzyć bezpieczne i skuteczne kosmetyki naturalne.
Czy wiesz, że…
Działanie olejku lawendowego zostało odkryte przypadkiem? Pewien chemik chwilę po poparzeniu włożył rękę do zlewki z olejkiem lawendowym. Przyspieszyło to gojenie jego ran.
Zalety kosmetyków naturalnych
Kosmetyki naturalne zawierają w swoim składzie oleje roślinne, maceraty, ekstrakty i olejki eteryczne. One natomiast są bardzo złożone pod kątem składników aktywnych. Zawierają witaminy, lipidy, aminokwasy, białka, węglowodany, minerały, flawonoidy i wiele innych. Jak więc widać jeden surowiec może działać wielokierunkowo. Czasami zastosowanie jednego oleju o wielu właściwościach, bogatego w składniki aktywne może nam zastąpić kompletny kosmetyk.
Dlatego tak chętnie, zarówno producenci jak i konsumenci, sięgają właśnie po surowce naturalne. Jest to ogromny wachlarz możliwości do wykorzystania.
Co więcej, kosmetyki naturalne mają krótsze daty ważności niż kosmetyki konwencjonalne. Bardzo często możemy zaobserwować na opakowaniu datę ważności poprzedzoną słowami „najlepiej zużyć przed końcem” lub symbol PAO (ikonka otwarty słoiczek) z oznaczeniem ilości miesięcy. Oznacza to, że w tym czasie najlepiej jest zużyć produkt. Niektórzy niesłusznie obawiają się kosmetyków naturalnych ze strachu przed ich niewystarczającym zakonserwowaniem. Jest to błędne myślenie, gdyż konserwanty są dopuszczone do stosowania w kosmetykach naturalnych. Często są to nawet substancje zbliżone do używanych w produktach spożywczych.
Naturalne kosmetyki do twarzy i ciała:
– są komplementarne
– regulują i normalizują pracę skóry
– przywracają właściwości fizjologiczne
– dają prawdziwy i długotrwały efekt
– są skuteczne
– są bezpieczne
– wykazują szereg właściwości: chronią płaszcz wodno-lipidowy, natłuszczają, odżywiają, wygładzają, nawilżają, regenerują, koją, spowalniają procesy starzeniowe
Jaki kosmetyk naturalny wybrać?
Najlepiej odpowiednio dobrany do potrzeb skóry i z dobrym składem.
Jak to ocenić?
– przeczytać deklaracje producenta
– poszukać na stronie internetowej badań, które są dowodami na działanie produktu
– sprawdzić na liście składników (INCI) umieszczonych na opakowaniu, które miejsca zajmują składniki aktywne. Im wyżej na liście, tym jest ich więcej w danym kosmetyku
Pamiętaj, że nie zawsze im krótszy skład tym lepiej. Te czasy już minęły. Im lepszy skład tym lepiej. Jeśli nie jesteś w stanie tego ocenić a boisz się zaufać, sprawdź poprzez aplikację w telefonie dany skład. Dostaniesz kompletną analizę. Jeśli masz obawy czy trzymasz w ręku faktycznie krem naturalny to poszukaj stosownych certyfikatów, takich jak ECOCERT czy NaTrue. Nie wszystkie jednak marki kosmetyków naturalnych decydują się na certyfikację. Jest to kosztowny i czasochłonny proces.
Czego szukać na opakowaniach naturalnych kosmetyków do twarzy i ciała?
Spójrz w listę składników „Ingredients (INCI)” i szukaj poniższych fraz:
– butter
– oil/ seed oil/ fruit oil
– leaf juice
– extract
– tocopherol
– panthenol
– squalene
– glycerin
Podpowiedzią również może być zatem czego unikać, czyli co nie powinno się znaleźć na liście składników:
– Diazolidinyl Urea
– Imidazolidinyl Urea
– DEA, MEA, TEA
– Parabeny
– PEG (Polyethylene Glycol)
– Mineral Oil/Paraffinum Liquidum
– Propylene Glycol
– Sodium Layrul/ Laureth Sulfate (SLS)
– Triclosan
– Synthetic Fragrance/ Parfum
– Aluminium
Niezależnie czy jest to krem konwencjonalny czy naturalny krem do twarzy, to w procesie wyboru kosmetyku nadrzędne powinny być cechy produktu i potrzeby naszej skóry.
Kiedy szukamy kosmetyku naturalnego nawilżającego to szukamy w składzie olejów roślinnych, gliceryny roślinnej, nowoczesnych biotechnologicznych ekstraktów, które za zadanie będą miały nawilżyć skórę, ale i zatrzymać to nawilżenie. Jak to osiągnąć? Poprzez „uszczelnienie” bariery hydrolipidowej naskórka.
Jeśli sięgamy po produkt anti-age, wygładzający, czy to ujędrniający to szukamy kremu zawierającego masła i oleje o potencjale natłuszczającym skórę, zwiększającym elastyczność, ekstraktów czy też olejków eterycznych poprawiających mikrokrążenie podskórne, jak ekstrakt z kawy bogaty w kofeinę czy np. olejek eteryczny grapefruitowy.
Czy kosmetyki naturalne są lepsze od konwencjonalnych?
Ponownie powiedziałabym, że są inne. Jestem absolutną przeciwniczką oceniania i krytykowania kosmetyków tradycyjnych. Gdyby nie one, osoby z silnymi alergiami, atopiami, po terapiach przeciwtrądzikowych, onkologicznych nie miałyby odpowiednich kosmetyków dla siebie. Czasem sięgnięcie po dermokosmetyk o sprawdzonym i czystym składzie, o minimalnym potencjale alergizującym jest jedyną słuszną i dostępną opcją zapewniającą pielęgnację. Tak samo jak nie wszystkie naturalne kosmetyki uczulają, co czasem powtarzają przeciwnicy kosmetyków naturalnych czy to organicznych. Tak samo nie wszystkie kosmetyki tradycyjne są oparte na silikonach, nie mają wartościowych składników w formule czy są „zrobione z niczego”. Pamiętajmy, że aby kosmetyk był dopuszczony do sprzedaży musi być przede wszystkim bezpieczny! Musi spełniać szereg wymagań i norm oraz być zarejestrowany. Nie słuchajmy zawsze doniesień z internetu, nie idźmy za falą hejtu na daną markę czy składnik. Bądźmy czujni, doczytujmy, sprawdzajmy, ale opierajmy się na aktualnej wiedzy. Nie każdy składnik, który kiedyś został okrzyknięty kontrowersyjnym właśnie taki jest.
Czy wiesz, że…
Olejki eteryczne czy produkty odzwierzęce mają często przypiętą łatkę mocno uczulających. Najlepszy sposób to wykonanie testu uczuleniowego na wewnętrznej stronie nadgarstka lub za uchem. Jeśli nie pojawi się swędzenie, pieczenie czy rumień, to możemy próbować już kosmetyk na twarz.
W produktach marki Résolu, aby minimalizować ryzyko uczuleń, formuły wolne są od produktów odzwierzęcych, tym samym są wegańskie. Dodatkowo nie dodajemy żadnych substancji zapachowych, czy to naturalnych, jak olejki eteryczne, czy kompozycji syntetycznych. Kosmetyki
pachną samymi składnikami bazy i aktywnymi.
Ciekawostka
Nie ma czegoś takiego jak np. olejek arganowy. Olejek jako zdrobnienie oleju często jest stosowane, aby nazwa była bardziej przystępna dla klienta i kojarzyła się mniej spożywczo.
Olejki z definicji są to olejki eteryczne. Zwróć zatem uwagę zatem na to co kupujesz.
Wybierając kosmetyki dla siebie warto sięgnąć po naturalne produkty. Ich naturalny skład będzie zawsze dobrym wyborem dla naszej cery, skóry i zdrowia. Zdecydowanie lepiej jest sięgnąć po kosmetyk, który ma znaną datę ważności niż taki, którego data wynosi ponad 36 miesięcy więc prawnie nie musi się znaleźć na opakowaniu. Szukajmy w składach olejów, maseł, ekstraktów, soków. Z pewnością przyniosą nam szereg długotrwałych, pozytywnych i pożądanych efektów dla cery i skóry. Skóra jest naszym największym organem, więc warto o nią dbać z czułością. Zarówno od środka, jak i na zewnątrz.
W artykule zawarta jest bardzo pożyteczna wiedza. Dla nas konsumentów i klientów kupujących kosmetyki jest dużo wiadomości praktycznych.