- By admin
- 20 lutego 2024
- Kosmetyki naturalne
- Comments:6
Olej z awokado jest coraz częściej wykorzystywanym składnikiem kremów, balsamów, odżywek do włosów i innych produktów pielęgnacyjnych w branży kosmetycznej. Zyskał popularność dzięki bogactwu witamin i innych składników odżywczych dobroczynnych dla naszej skóry. Jakie wykazuje właściwości, w jaki sposób można go stosować i co jeszcze warto o nim wiedzieć? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule. Sprawdź, dlaczego warto szukać oleju awokado w składzie kosmetyków do pielęgnacji skóry twarzy, włosów oraz całego ciała.
Awokado – owoc niemal doskonały
Smaczliwka wdzięczna to botaniczna, mniej znana nazwa awokado. Niegdyś słynęła głównie z walorów smakowych oraz korzystnego wpływu na zdrowie, czyli z działania przeciwutleniającego i przeciwmiażdżycowego. Na szczęście przemysł kosmetyczny, a szczególnie gałąź kosmetyki naturalnej, dostrzegł szereg pożytecznych właściwości tego owocu, doskonałych do wykorzystania w pielęgnacji twarzy, włosów oraz całego ciała. Aktualnie dzięki rozwojowi nauki i technologii możemy zrozumieć jego skład chemiczny i w pełni czerpać z dobroczynnych właściwości oleju z awokado.
Ciekawostka
Owoce awokado mogą ważyć nawet 2 kg i zawierają około 70% oleju.
Jak pozyskiwany jest olej z awokado?
Owoce awokado są bardzo bogate w tłuszcz. Tłocząc na zimno owoce, można uzyskać najwyższej jakości olej. Może być on koloru nawet ciemnozielonego, o lekko orzechowym zapachu i smaku. Jest też oczywiście olej rafinowany, natomiast im mniej przetworzony jest produkt, tym lepiej. Zarówno pod kątem spożywczym jak i kosmetycznym. Masło z awokado, również cenione w kosmetyce (szczególnie jako medium do masażu) powstaje w procesie uwodornienia oleju. Najlepiej zimnotłoczonego.
Dlaczego skład oleju z awokado jest tak ceniony?
Olej z awokado nazywany jest olejem siedmiu witamin, czyli A, B, D, E, H, K i PP.
Już Majowie doceniali ten owoc jako naturalne źródło witamin i minerałów oraz wykorzystywali go do pielęgnacji skóry i włosów.
Czy wiesz co to jest witamina F?
Tak nazywane są kwasy tłuszczowe: linolowy i arachidonowy, które działają okluzyjnie i kondycjonująco na skórę.
O niektórych olejach, w tym o oleju z awokado mówimy, że wykazują dużą biozgodność ze skórą. Biozgodność, czyli zgodność biologiczną, w tym przypadku z naturalnymi lipidowymi składnikami skóry. Oznacza to w praktyce, że ma on zdolność silnego nawilżania skóry i odżywiania naskórka. Dzieje się to poprzez ograniczenie TEWL, czyli poprzeznaskórkowej utraty wody. Pisaliśmy o tym w poprzednich artykułach, więc jeśli ten temat Cię interesuje, to koniecznie przeczytaj tekst o 8 składnikach w kremach do twarzy, które dobrze nawilżają skórę.
W skrócie mechanizm polega na tym, że składniki lipidowe „uszczelniają” warstwę rogową naskórka i woda tak szybko nie „ucieka”. Mając zdrową i nieprzerwaną barierę hydrolipidową nasza skóra jest bardziej nawilżona, odżywiona i zregenerowana. Poza witaminami, olej z awokado posiada w swoim składzie również skwalen, który ma właściwości przeciwzapalne. Z uwagi na to, że mówimy o właściwościach kosmetycznych a nie leczniczych, to w opisach naszych kosmetyków nie idziemy tak daleko z cechami składników substancji aktywnych. Takie kwestie zarezerwowane są dla leków. Z uwagi na kolor, nie trudno się domyślić, że awokado bogate jest w chlorofil o zbliżonych właściwościach do skwalenu, wzbogacone o funkcję łagodzącą. Jednak królową składników aktywnych tego owocu jest awokadyna, o bardzo silnych właściwościach regeneracyjnych. Olej z awokado zawiera również składnik naturalnie występujący w skórze, którego zawartość zmniejsza się wraz z wiekiem. Jest to kwas palmitooleinowy. Jak więc widać, jest surowcem kosmetycznym o bardzo szerokim spektrum działania, a zatem zasadny w produktach przeciwstarzeniowych.
Uwaga:
W różnych źródłach możemy przeczytać, że olej z awokado ma właściwości promieniochronne UVA i UVB. Bądźcie ostrożni z tego typu informacjami. Nie oznacza to, że ma zbadany faktor SPF i może stanowić produkt przeciwsłoneczny.
Jakie więc mają właściwości olej i masło z awokado?
– nawilżające,
– odżywcze,
– regenerujące,
– ograniczające TEWL,
– uzupełniające barierę lipidową,
– wspomagające syntezę kolagenu i elastyny,
– zapobiegające powstawaniu zmarszczek i zmniejszające widoczność już istniejących,
– wygładzające,
– łagodzące,
– chroniące przed czynnikami zewnętrznymi.
MIT
Bardzo często spotykanym mitem, jest stwierdzenie, że olej i masło z awokado są komedogenne. Nie zatykają ujść gruczołów łojowych. Co więcej, cenione są w produktach dla osób z łuszczycą czy AZS (atopowe zapalenie skóry).
W jakich produktach znajdziemy olej i masło z awokado?
W kosmetykach naturalnych cudowne jest to, że jeden składnik o szerokim spektrum działania, może mieć właściwości równoznaczne kilku innym składnikom. Recepturując np. krem do twarzy skupiamy się oczywiście na kluczowych właściwościach, natomiast wszelkie poboczne są mile widziane. Tak jest też również z olejem z awokado. Ma on wspaniałe właściwości idealne do wykorzystania w naturalnych i wegańskich kremach do twarzy. Korzystając z dobrodziejstwa składników możliwe jest stworzenie zarówno bardzo prostego w składzie, jak i bardziej złożonego, skutecznego i bezpiecznego kremu do twarzy. Proste jednym kojarzy się dobrze, innym źle. Natomiast w przypadku kosmetyków naturalnych, nawet proste receptury są bardzo bogate i złożone pod względem szerokiego spektrum działania na skórę. W kwestii oleju z awokado można pomyśleć, że znajdziemy go wyłącznie w produktach przeciwstarzeniowych, natomiast my, w kremie do twarzy Résolu Wygładzająca kawa, wykorzystaliśmy w pełni jego możliwości. Mam tu na myśli również działanie nawilżające, wygładzające czy regenerujące. Szukajmy więc zarówno oleju, jak i masła z awokado, w składzie kremów do twarzy, balsamów do ciała, masek i odżywek do włosów. Również w produktach do masażu ciała, pielęgnacji ust (w tym peelingach) czy paznokci. Olej z awokado można stosować bezpośrednio na skórę czy włosy, ale nie jest to sposób idealny, gdyż może brudzić ubrania z uwagi na kolor. Nie bez powodu producenci kosmetyków wychodzą z coraz szerszą gamą kosmetyków zawierających naturalne oleje kosmetyczne. Korzystajmy więc z ich wiedzy i doświadczenia i dobierajmy dla siebie ten najbardziej odpowiedni. Jaka skóra pokocha olej awokado? Każda! Uszkodzona, popękana, sucha, ale i problematyczna, dojrzała, potrzebująca nawilżenia i ukojenia.
Awokado, jest absolutnym skarbem natury. Olej z niego pozyskiwany potrafi dostarczyć olbrzymią dawkę antyoksydantów, witamin i kwasów omega, zarówno doustnie, jak i poprzez skórę. Warto sięgać po owoce, choćby w postaci guacamole, ale również po kremy do twarzy bazujące na oleju i maśle z awokado. Skoro mamy je już na wyciągnięcie ręki, to korzystajmy.
Bibliografia:
1. Lamer-Zarawska E., Chwała C., Gwardys A., Rośliny w kosmetyce i kosmetologii przeciwstarzeniowej. PZWL, Warszawa 2012.
2. Walczak-Zeidler K., Feliczak-Guzik A., Nowak I., Oleje roślinne stosowane jako surowce kosmetyczne-leksykon. Cursiva 2012
Świetny artykuł. Dużo mądrych wiadomości i świetnie napisany. Doskonale się czyta.