- By admin
- 4 stycznia 2024
- Kosmetyki naturalne
- Comments:4
Skóra sucha, jak każdy rodzaj cery, wymaga odpowiednio dobranej pielęgnacji i skutecznego nawilżenia. Ważne jest, aby codzienna rutyna pomagała naszej skórze w uzyskaniu właściwej równowagi, a nie zaburzała jeszcze bardziej jej naturalnego funkcjonowania. Musimy nadmienić, iż skuteczna pielęgnacja skóry suchej to trudne zadanie. Nie zawsze przynosi natychmiastowy efekt i trzeba wykazać się większą cierpliwością i wyrozumiałością. Musisz również pamiętać, że kosmetyki, które odpowiadają innej osobie ze skórą suchą, nie zawsze muszą być odpowiednie dla Ciebie.
W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na kluczowe pytania dotyczące tego, jak pielęgnować skórę suchą twarzy. Pomożemy ustalić zasady codziennej pielęgnacji przesuszonej cery. Skupimy się na przyczynach takiego stanu rzeczy, aby wyeliminować błędy w pielęgnacji oraz postaramy się pomóc w doborze odpowiedniego kremu do skóry suchej. Podpowiemy jaki krem wybrać, jak minimalizować błędy pielęgnacyjne.
Co powoduje, że nasza skóra staje się sucha?
Każdy chciałby mieć elastyczną, nawilżoną, pełną blasku cerę. Zależy nam na tym, gdyż pięknie wyglądająca skóra, to zdrowa skóra. Oczywiście w dużym uproszczeniu. Jak więc zamienić wysuszoną, ściągniętą, cienką, łuszczącą się, często nawet piekącą i podrażnioną skórę w cudownie nawilżoną? Żeby odpowiedzieć na te pytania musimy się przyjrzeć czynnikom wpływającym na przesuszanie się skóry.
Czynniki wpływające na suchość skóry można podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne
Do czynników zewnętrznych możemy zaliczyć:
– skrajne temperatury, zarówno w pomieszczeniach, jak i na otwartej przestrzeni
– klimatyzacja
– ogrzewanie
– promienie słoneczne
– korzystanie z solarium
– wiatr
– zbyt silne detergenty, w tym mydła
– długie i częste kąpiele
– zbyt ciepła woda używana w trakcie mycia ciała
– sauny oraz baseny termalne
– wszelkiego rodzaju substancje drażniące np. zbyt mocne detergenty do sprzątania domu
– produkty zawierające w składzie alkohol
– płyny i żele do dezynfekcji rąk
– zbyt częste mycie dłoni
– niewłaściwie dobrana pielęgnacja
– wysuszające retinoidy
Do czynników wewnętrznych zaliczamy:
– wszelkie dermatozy o podłożu genetycznym, takie jak np. łuszczyca, atopowe zapalenie skóry czy tzw. rybia łuska.
– zaburzenia wydzielania potu i łoju, które spowodowane są chorobami towarzyszącymi czy przyjmowanymi lekami. Mogę je również wywoływać przejściowo terapie onkologiczne
– naturalne starzenie się skóry
– zaburzenia hormonalne; choroby tarczycy, ciąża, menopauza
– źle zbilansowana dieta, uboga w witaminy i składniki mineralne
Warto wiedzieć…
Nawilżanie i oczyszczanie powietrza w pomieszczeniach, w których często przebywamy, pomaga zminimalizować negatywne skutki zimowego ogrzewania czy używania klimatyzacji. Warto stosować urządzenia z dobrymi filtrami, które nie tylko poprawią kondycję Twojej skóry, ale i całego organizmu.
Co to znaczy, że skóra jest sucha i jak ją odpowiednio pielęgnować?
Żeby odpowiedzieć na to pytanie, musimy na początek wspomnieć o budowie skóry. Aktualnie mówimy, iż najbardziej zewnętrzna warstwa skóry to mikrobiom. Czym on jest? W dużym uproszczeniu to skupiska dobrych bakterii, grzybów i wirusów, które naturalnie zasiedlają naszą skórę. Każdy ma swój unikalny mikrobiom. Poniżej niego, znajduje się warstwa rogowa naskórka. Zbudowana jest z korneocytów, czyli martwych keratynocytów (komórek naskórka). Kiedy mamy zaburzoną barierę hydrolipidową naskórka, korneocyty posiadają nieprawidłową spójność. Obrazowo możemy powiedzieć, że bariera ta jest „nieszczelna”, co prowadzi do zwiększenia utraty wody. Naturalnie w naskórku znajdują się lipidy (tłuszcze) oraz NMF, czyli naturalny czynnik nawilżający. Kiedy skóra jest sucha możemy zauważyć zmiany w składzie lipidów, zbyt małą ilość ceramidów oraz brak NMF. W takim przypadku mówimy o suchej skórze, inaczej ujmując odwodnionej. Wyróżniamy też inny typ cery suchej – odtłuszczona, kiedy to obserwujemy zmniejszoną produkcję łoju.
Jak pielęgnować cerę suchą?
3 kroki codziennej porannej pielęgnacji skóry suchej:
Krok 1: Mycie twarzy. Używaj do mycia twarzy hydrolipidowej emulsji lub bardzo delikatnego żelu w połączeniu z wodą. Jeśli Twoja skóra jest ekstremalnie przesuszona i nie produkuje łoju, możesz zdecydować się na delikatną emulsję, lub nawet samą wodę, i to najlepiej przegotowaną. Jeśli woda w kranie jest bardzo twarda, staraj się unikać jej w porannej pielęgnacji twarzy. Woda przegotowana jest dużo bardziej miękka i nie wysusza w takim stopniu skóry. Nie używaj do mycia twarzy wacików, gąbek czy też innych produktów, które spowodowałoby tarcie naskórka. Nie zależy nam na dodatkowym podrażnianiu czy przerywaniu ciągłości skóry. Osusz twarz najlepiej miękką chusteczką jednorazową.
Zapamiętaj
nie trzyj twarzy ręcznikiem, a już w szczególności nie tym samym, którego używasz do całego ciała.
Krok 2: Pielęgnacja kremem nawilżającym. Używaj produktu o sprawdzonym i naturalnym składzie, odpowiednio dobranego do Twojej cery. Nie używaj kosmetyków, które mogą dodatkowo wywołać u Ciebie alergię. Użyj kremu, który nawilży Twoją skórę, ale też „uszczelni”, czyli wzmocni barierę hydrolipidową. Wklepuj krem delikatnie opuszkami palców, unikaj intensywnego pocierania i ciągnięcia skóry. Kremu używaj zawsze bezpośrednio po umyciu twarzy i daj mu czas na spokojne wchłonięcie.
Krok 3: Krem ochronny SPF 50+. Następnym krokiem jest nałożenie kremu z filtrem. Używaj produktu z wysokim faktorem przez cały rok, zwłaszcza, gdy już wiesz, że promienie słoneczne zwiększają suchość skóry. CIEKAWOSTKA: Nie używaj wyłącznie kremu nawilżającego z filtrem. Czy to będzie zwykły krem pielęgnacyjny czy produkt BB/CC z SPF, nie dadzą Ci nigdy tak dobrego zabezpieczenia, jak krem do tego dedykowany. Dlaczego? Aby uzyskać odpowiedni poziom ochrony przeciwsłonecznej, należy nałożyć na twarz sporą ilość produktu. Zapewne nakładając produkt 2w1 użyjesz jego niewystarczającą ilość, która jest niezbędna dla prawidłowej ochrony.
Ważne!
unikaj wysuszających kosmetyków kolorowych. Mineralne produkty do makijażu mają często zdolność nadmiernego wysuszania skóry. Jeśli tylko zauważysz u siebie uczucie większego niż zwykle ściągnięcia czy dyskomfortu skóry, to zrezygnuj z używania takiego produktu.
2 kroki codziennej wieczornej pielęgnacji skóry suchej:
Krok 1: Demakijaż. Najlepiej wykonać go analogicznie, jak w przypadku rutyny porannej. Należy jednak pamiętać o tym, aby wykonać ją dwukrotnie. Pojedyncze mycie z użyciem emulsji/żelu i wody nie będzie wystarczające do pozbycia się resztek kosmetyków i zanieczyszczeń z twarzy. Jeśli uważasz, że najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie jest usuwanie makijażu przy użyciu płynu micelarnego, to pamiętaj o spłukaniu go z twarzy. Zawiera bowiem środki myjące, które nie powinny zostawać na noc na Twojej skórze.
Krok 2: Pielęgnacja kremem i serum odżywiającym. Wieczorem, po dniu pełnym wyzwań dla Ciebie i Twojej skóry, najlepiej jest sięgnąć po bardziej odżywczy produkt. Jak już wiesz, zależy nam na nawilżeniu, ale i zatrzymaniu wody w naskórku. Dlatego warto sięgnąć po produkt bardziej „treściwy”, czyli natłuszczający i regenerujący. Zwróć uwagę na to, że nie zawsze konsystencja oznacza, że produkt jest odżywczy. Bądź czujna, gdyż nie zawsze krem gęsty to krem, który zawiera dobre dla Ciebie składniki. Często jest to niestety tylko haczyk, na który chce Cię złapać producent kosmetyku, żebyś pomyślała, że gęsty oznacza dobry. Możesz sięgnąć również po serum. Warto zaopatrzyć się w serum, które będzie odbudowywało wspomniany wcześniej mikrobiom.
Dodatkowa pielęgnacja:
Pamiętaj o peelingach. Natomiast kluczowym słowem jest tutaj umiar. Zależy nam na złuszczaniu martwego naskórka, aby ułatwić drogę wnikania kremom i serum, natomiast nie chcemy narazić jej niepotrzebnie na podrażnienia. Spróbuj na początek enzymatycznego peelingu i najlepiej skonsultuj to z kosmetologiem albo dermatologiem. Jeśli uważasz, że taki wydatek jest zbędny, to mam nadzieję, że zmienię Twój punkt widzenia. Na takiej wizycie, możesz otrzymać próbki, przetestować na sobie produkt bez zakupu kolejnych kosmetyków i po obserwacji skóry wybrać dla siebie odpowiedni. Bazuj na wiedzy i doświadczeniu kierunkowym innych osób.
Jaki powinien być dobry krem do skóry suchej?
Przy zakupie kosmetyku, drobną podpowiedzią może być informacja na opakowaniu produktu mówiąca o tym, do jakiego typu cery jest on dedykowany. Jeśli nie jest to jasno określone, możesz sprawdzić skład produktu. Szukaj na liście takich surowców kosmetycznych jak: ceramidy, oleje i masła roślinne, gliceryna, niskocząsteczkowy kwas hialuronowy, mocznik. Jeśli opisy na produktach są zbyt lakoniczne to możesz skorzystać z aplikacji na telefon sprawdzającej skład kosmetyku. Napis „emolienty” również powinien być odpowiednią wskazówką.
Jednym słowem, szukaj produktów do cery suchej, wymagającej nawilżenia, natłuszczenia lub wrażliwej.
Kremy nawilżające i regenerujące do twarzy w ofercie sklepu myresolu.com
W ofercie sklepu myresolu.com znajdziesz naturalne, wegańskie kosmetyki do pielęgnacji twarzy, które odpowiedzą na wszystkie potrzeby suchej skóry.
Ujędrniający i nawilżający krem WYGŁADZAJĄCA KAWA z ekstraktem z kawy, masłem awokado i ekstraktem z zielonej herbaty ujędrnia, długotrwale wygładza, zmniejsza widoczność zmarszczek oraz ekspresowo nawilża. Jest przeznaczony do stosowania na dzień i na noc. Idealny jako ochronna warstwa dla skóry i baza pod makijaż.
KOJĄCA ŚLIWKA – nawilżający i łagodzący krem z olejem śliwkowym, złotymi algami, centellą azjatycką i masłem mango. Bogaty w botaniczne oleje, odżywcze masła i ekstrakty roślinne o udowodnionym działaniu. Ekspresowo nawilża, łagodzi, zmniejsza zaczerwienienia, przynosi ukojenie po kąpieli słonecznej, poprawia koloryt skóry, daje wizualny efekt zmniejszenia widoczności naczyń krwionośnych i regeneracji.
Co możesz jeszcze zrobić mając suchą skórę?
Przede wszystkim pij dużo wody. Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu od wewnątrz, jest to absolutna podstawa. Bez tego nakładając nawet idealnie dobrane kremy do skóry suchej nie osiągniesz sukcesu. Unikaj twardej i chlorowanej wody do kąpieli. Zawsze możesz założyć filtr zmiękczający wodę. Jedz zdrowo, wysypiaj się i wybieraj tłuszcze roślinne. Dieta bogata w minerały i witaminy to dobry start to zdrowej skóry.
Jeśli masz cerę suchą, nie zniechęcaj się do poszukiwania odpowiedniego kremu. Wiemy, że sucha skóra jest bardzo wymagająca i ustawienie odpowiedniej pielęgnacji samodzielnie jest trudnym zadaniem. Pamiętaj więc o możliwości skonsultowania się z kosmetologiem lub dermatologiem. Nie lubimy age-shamingu, natomiast jeżeli zależy Ci na zachowaniu młodego wyglądu skóry jak najdłużej, to nie bagatelizuj stanu swojej cery, tylko zasięgnij profesjonalnej opinii.
Bibliografia:
1. Gillbro J., Zrozum swoją skórę. Fakty, mity i porady. 2020.
2. Lenartowicz I., Biblia zdrowej cery. Skin Doctor. Wydawnictwo Znak, Kraków 2018.
3. Kołodziejczak A., Kosmetologia. PZWL, Warszawa 2022.
4. Martini M-C., Kosmetologia i Farmakologia skóry.PZWL, Warszawa 2006.
Dokonały artykuł. Przeczytałam jednym tchem. Wszystkie rady wykorzystam. Używam serum , śliwkę i kawę oczywiście wszystko Resolu.