- By admin
- 20 marca 2024
- Kosmetyki naturalne, Pielęgnacja, Zdrowe nawyki
- Comments:3
Starzenia się skóry, jak i samego starzenia nie da się zatrzymać. Tym bardziej cofnąć, choć można mieć takie wrażenie, oglądając reklamy, czytając materiały marketingowe branży kosmetycznej i suplementów diety. Czym jest starzenie się skóry, jak przebiega oraz najważniejsze, jak możemy spowolnić ten pędzący pociąg zawrzemy w poniższym artykule.
Starzenie się skóry jako proces
Nic nie dzieje się natychmiast, na szczęście. Natomiast starzenie się skóry zaczyna się w bardzo młodym wieku. Jest to proces całkowicie naturalny, stosunkowo powolny i biologicznie nieunikniony. Starzenie jako całokształt polega na zmniejszeniu biologicznej aktywności komórek oraz spowolnieniu procesów regeneracyjnych.
Możesz kojarzyć wykres obrazujący, w jaki sposób wraz z wiekiem zmienia się ilość kolagenu i elastyny naturalnie występujących w skórze. Powyżej 25. roku życia skóra zaczyna produkować mniej elastyny oraz nieco później także kolagenu. W związku z tym, już w wieku 30 lat można zauważyć u siebie pierwsze zmarszczki mimiczne.
Skoro zaczynamy od twardych faktów to jeszcze wpleciemy jedną definicję. Senescencja – tak naukowo nazywa się starzenie skóry. Słowo rzadko używane, nieproste do wymowy i zapamiętania. Oznacza stan obniżonej aktywności komórek skóry.
Jak przebiega proces powstawania pierwszych i kolejnych zmarszczek?
Kluczowy jest tu stres oksydacyjny. Jest on niepożądanym efektem oddychania komórkowego. Produktami ubocznymi tego łańcucha zdarzeń są wolne rodniki. W pielęgnacji przeciwzmarszczkowej bardzo ważne są więc antyoksydanty, które mówiąc kolokwialnie, pomagają „usunąć” je zanim te uszkodzą ściany komórkowe. Podsumowując i upraszczając można powiedzieć, że w skórze właściwej niszczone są włókna kolagenu i elastyny, co w efekcie prowadzi do wiotczenia skóry i powstawania zmarszczek.
Ciekawostka:
Cera tłusta, choć trudna w pielęgnacji, wolniej się starzeje
Czynniki przyspieszające starzenie skóry
Jak zapewne się domyślasz, jest bardzo dużo czynników, które mogą negatywnie wpływać na kondycję twojej skóry. Niezależnie od posiadanego rodzaju cery. Z uwagi na to, że skóra jest naszym największym narządem i jest wystawiona na działanie czynników zewnętrznych oraz wewnętrznych, powinniśmy skupić się na eliminowaniu niesprzyjających elementów.
Jak wspomnieliśmy, wyróżnić można czynniki zewnętrzne i wewnętrzne wpływające na proces starzenia się skóry.
Zewnętrzne czynniki przyspieszające starzenie się skóry:
– światło słoneczne, a dokładniej promieniowanie UV,
– zanieczyszczenia powietrza,
– wiatr,
– mróz,
– gwałtowne zmiany temperatur,
– sauna,
– solarium,
– promieniowanie jonizujące,
– dym papierosowy,
– używki,
– przyjmowane leki,
– infekcje,
– klimat,
– nieodpowiedni sposób odżywiania,
– mała ilość snu,
– długotrwały stres,
– źle dobrana pielęgnacja,
Wewnętrzne czynniki przyspieszające starzenie się skóry:
– uwarunkowania genetyczne,
– zaburzenia hormonalne,
– zaburzenia metaboliczne,
– niedobory witamin i minerałów,
– nieodpowiednie odżywianie,
– osłabienie układu immunologicznego.
Ciekawostka
Twoja twarz wygląda inaczej w czasie menstruacji? To normalne! Odpowiadają za to wahania hormonów żeńskich.
Wiek a widoczne efekty starzenia się skóry
> 30. roku życia pojawiają się zmarszczki mimiczne oraz subtelne opadanie powiek,
>40 lat uwidaczniają się zmarszczki lwie/marsowe oraz fałdy nosowo-wargowe. Skóra traci blask, jest bardziej wysuszona i szorstka,
>50 i 60 lat wraz ze spadkiem nawilżenia i napięcia skóry, pojawiają się zmarszczki grawitacyjne. Opadają boczne części polików tworząc „chomiki”.
Jak spowolnić starzenie się skóry?
Przede wszystkim, nie przejmować się pojawiającymi się pierwszymi zmarszczkami. One będą naturalnie się uwidaczniały wraz z wiekiem. Możemy natomiast zachować skórę w zdrowym wyglądzie, utrzymując jej odpowiednie nawilżenie, elastyczność i blask. Jak wiemy, możemy pomóc skórze wolniej się starzeć. Głównie poprzez zdrowy styl życia, unikanie skrajnych warunków atmosferycznych czy ochronę UV. Warto pamiętać o zbilansowanej diecie, ćwiczeniach fizycznych, znalezieniu dla siebie odpowiedniego sposobu na radzenie sobie ze stresem oraz o odpowiedniej pielęgnacji skóry. Idealny dla poprawy mikrokrążenia oraz elastyczności jest masaż twarzy, który warto wykonywać regularnie, na przykład podczas wieczornej pielęgnacji.
Z pozoru trudny, ale wykonalny na własnej twarzy masaż nie tylko jest relaksujący, ale przede wszystkim skuteczny w staraniach o jędrną i promienną skórę. Dla ułatwienia przygotowaliśmy karty do nauki automasażu twarzy, merytoryczne, oparte na wiedzy zaprzyjaźnionej z marką fizjoterapeutki.
Ciekawostka:
Czy wiesz, gdzie z wiekiem pojawiają się „dolina łez”, „lwia zmarszczka” oraz „zmarszczki palacza”? Te obrazowe nazwy dotyczą zmarszczek bruzdy nosowo-jarzmowej, podłużne gładziny czoła (pomiędzy brwiami) oraz okolic ust.
Zapobieganie zmarszczkom – rady
– wypijaj codziennie odpowiednią ilość płynów, zwłaszcza wody,
– pamiętaj, że każda wypijana kawa wysusza,
– im wcześniej zaczniesz dbać o nawilżenie i elastyczność skóry, tym lepiej,
– przy wyborze pielęgnacji kieruj się potrzebami skóry i jej kondycją, a nie swoim wiekiem,
– unikaj naciągania skóry w trakcie nakładania kremu, szczególnie ruchów grawitacyjnych,
– nie trzyj skóry wacikiem ani ręcznikiem,
– stosuj automasaż twarzy, bądź coraz bardziej powszechny masaż Kobido.
Kroki pielęgnacyjne, które warto podjąć, kiedy powstają pierwsze zmarszczki
1. Demakijaż (najlepiej dwuetapowe mycie twarzy delikatnym żelem lub emulsją),
2. Na dzień zastosuj krem nawilżający, nawilżająco-ujędrniający,
3. Nie zapominaj o ochronie SPF 50+,
4. Na noc zastosuj serum oraz krem, najlepiej odżywczo-regenerujący,
5. Smaruj skórę pod oczami, dekolt oraz szyję,
6. Jeśli nie masz serum dbającego o mikrobiom, to warto to zmienić, gdyż uszkodzona bariera hydrolipidowa i niestabilny mikrobiom powoduje szybsze starzenie się skóry. Wypróbuj nasze serum Pro-bio oparte na lizatach bakterii probiotycznych oraz olejach z opuncji i arbuza,
7. Możesz wspierać pielęgnację peelingami enzymatycznymi na twarz oraz mechanicznymi w przypadku ciała,
8. Nie zapominaj, że ważna jest pielęgnacja całego ciała, nie tylko twarzy,
9. Zawsze możesz się wspomóc zabiegami medycyny estetycznej.
Jaki krem wybrać na pierwsze zmarszczki?
Tu odpowiedź nie jest oczywista. Jak już wspomnieliśmy, wszystko zależy od kondycji i potrzeb twojej skóry. Warto, aby taki krem niepotrzebnie nie obciążał jej silikonami, pigmentami, zwiększał ryzyko alergii, choćby przez zapach, zawierał bardzo silne lub kontrowersyjne konserwanty. Dobry krem na pierwsze i kolejne zmarszczki powinien być zatem nawilżający, zwiększać potencjał do samoregeneracji skóry, dbać o mikrobiom i HLB, zawierać naturalne, czyste i pozbawione kontrowersji składniki. Również istotne jest, aby składniki aktywne obecne w masie kremu były wymienione na szczycie listy składników. Czyli patrząc na listę po słowach INCI, im wyżej tym lepiej.
W kremach Résolu zastosowaliśmy składniki aktywne, które właściwie oddziałują na skórę kobiet i mężczyzn. Zgodnie z deklaracjami oraz badaniami. Co więcej, samą bazą kosmetyku są naturalne i wegańskie surowce roślinne, które już mają przypisane odpowiednie właściwości. Jednym słowem, nie ma tutaj składników zbędnych, tzw. „wypełniaczy”. Warto również wspomnieć, że nasze kosmetyki przebadane są pod nadzorem lekarza okulisty. Można więc śmiało stosować je na całą twarz, dekolt i szyję, nie pomijając okolicy oczu.
Kojąca śliwka czy Wygładzająca kawa będzie lepsza na pierwsze zmarszczki?
To zależy od twojej skóry. Jeśli jest nadreaktywna i potrzebuje ukojenia, sięgnij po śliwkę. Jeśli potrzebuje wygładzenia i ujędrnienia, sięgnij po kawę.
Najważniejsze w temacie pielęgnacji i pierwszych zmarszczek to nie dać się zwariować. Nie oceniać swojego wyglądu i urody przez ten pryzmat. Każda skóra może być piękna, jeśli jest odpowiednio zaopiekowana. Również ta 70, 90 i 100 letnia! Nie wpadajmy w panikę, tylko rozsądnie dobierajmy pielęgnację i zmianę stylu życia. Może nam to tylko wyjść na dobre. Zmarszczki są dla nas oznaką dojrzałości, doświadczenia, mądrości i całego bagażu przygód.