- By admin
- 18 czerwca 2024
- Kosmetyki naturalne
- Comments:3
Cera wrażliwa to typ cery dość wymagającej. Dobranie odpowiedniej pielęgnacji i wyeliminowanie czynników zwiększających dyskomfort jest w tym przypadku bardzo istotne. Postaramy się oswoić temat skóry wrażliwej, podpowiemy jakie kosmetyki oraz pielęgnacja będą odpowiednie dla tego typu cery. Dowiedz się, jak dbać o barierę hydrolipidową naskórka, aby nasza cera nie była zdrowa i mniej podatna na podrażnienia. Zapraszamy do lektury artykułu.
Kiedy mówimy o cerze wrażliwej?
Skóra wrażliwa, lub inaczej nazywana nadreaktywną, to taka, która ma obniżony próg tolerancji na liczne czynniki. Nie ma jednej definicji cery wrażliwej, gdyż czynników wpływających na objawy nadreaktywności skóry twarzy jest bardzo dużo. Poza tym oczywiście każde odczucia są subiektywne i ciężko je między sobą porównać. Jak dochodzi więc do tego, że cera staje się wrażliwa? Kluczowa jest tutaj bariera naskórkowa. Postaramy się wytłumaczyć ten mechanizm. W momencie, gdy zostaje uszkodzona bariera hydrolipidowa, wzmożone zostaje przenikanie. Powoduje to powstawanie reakcji zapalnych z pobudzeniem zakończeń nerwowych. Efektem tego procesu może być zaczerwienienie oraz dyskomfort sensoryczny, bólowy.
Ważne:
Skóra to twój największy organ i pierwsza bariera ochronna. Dbaj o niego z troską.
Jak rozpoznać cerę wrażliwą?
Bardzo często nadmierna wrażliwość skóry związana jest z jej suchością. Co więcej, nadwrażliwość i suchość skóry mogą towarzyszyć takim dermatozom jak atopowe zapalenie skóry (AZS), łojotokowe zapalenie skóry, trądzik różowaty, trądzik pospolity oraz wyprysk kontaktowy.
Osoby z cerą naczyniową często borykają się również z nadwrażliwością.
Odczucia sensoryczne towarzyszące cerze wrażliwej:
– suchość
– zaczerwienienie
– pieczenie
– swędzenie
– mrowienie
– podrażnienie
– łuszczenie
Czynniki wpływające na nadmierną wrażliwość cery
Nie jest tajemnicą, że skóra wrażliwa, to skóra wymagająca specjalnej troski. Niewiele potrzeba, żeby pogorszyć jej komfort i wygląd. Ważne jest zatem, aby być świadomym tych negatywnych czynników i ich unikać, jeśli tylko jest to możliwe. Oto kluczowe z nich:
– źle dobrany kosmetyk, zarówno pielęgnacyjny, jak i do higieny ciała
– woda używana do mycia twarzy i ciała
– zbyt gorące jedzenie i napoje
– zbyt ostre potrawy
– skrajne temperatury, zarówno powietrza jak i wody, również tej w codziennej pielęgnacji
– detergenty
– dezynfekcja
– nieodpowiednia dieta
– nadmierna ekspozycja na słońce
– picie kawy, szczególnie w dużych ilościach i wysokiej temperaturze
– picie alkoholu
– papierosy i inne używki
– zanieczyszczenie powietrza
– leki
– stres
– golenie i depilacja skóry
Przeczytaj także: Jak spowolnić proces starzenia się skóry?
Jak dbać o cerę wrażliwą?
Wiemy już, co potencjalnie może być dla niej szkodliwe i eskalujące wyzwania cery.
Możemy więc przyjrzeć się swoim nawykom dotyczącym trybu życia i wyeliminować, to co nie jest nam niezbędne, a może być uciążliwe.
Jeśli chcemy zapobiegać powstawaniu nadwrażliwości lub je zahamować, podstawą jest zadbanie o barierę hydrolipidową (HLB). Tylko tyle i aż tyle. Jeśli mamy nienaruszoną barierę hydrolipidową, mamy odpowiednie nawilżenie, nie mamy zwiększonej utraty wody z naskórka (TEWL) to skóra jest odporniejsza na czynniki zwiększające ryzyko uwrażliwienia cery.
Jak możemy zatem zadbać o HLB? Stosując odpowiednią pielęgnację, dopasowaną do potrzeb skóry.
uwaga:
pij minimum 2l wody dziennie. Nie zapominaj o nawilżaniu organizmu od środka.
Pielęgnacja cery wrażliwej – podstawowe zasady
Przede wszystkim bardzo ważne jest, aby pielęgnacja była dobrana dokładnie do potrzeb skóry. Nie kierujmy się radami przypadkowych osób, które polecają kosmetyki, gdyż mogą one być odpowiednie dla zupełnie innej cery. Radzimy też być ostrożni z nowinkami. Wszelkie nowości kosmetyczne najlepiej przetestować za uchem zanim trafią na naszą twarz. Jeśli skóra się w tym miejscu uwrażliwi, to jest duże prawdopodobieństwo, że na twarzy stanie się to samo. Jest to test alergiczny, ale nie zaszkodzi wykorzystać go i tutaj.
Dodatkowo rozsądne będzie stosowanie kosmetyków bez zapachów i barwników. Ważne jest, aby były przetestowane dermatologicznie na cerach wrażliwych, jak nasze kosmetyki, w tym polecany do suchej i wrażliwej skóry krem Kojąca śliwka.
Co jeszcze jest ważne dla naszej cery:
– nieużywanie peelingów mechanicznych
– regularne stosowanie filtrów UV
Kosmetyki dla cery wrażliwej
Jakie kryteria powinny więc spełniać kosmetyki do cery wrażliwej?
– nie posiadać dodatków zapachowych i kolorystycznych
– być przetestowane dermatologicznie na skórach wrażliwych
– pozbawione kontrowersyjnych składników, również w kontekście konserwantów
– o dobrym składzie, kosmetyki naturalne świetnie się tu sprawdzą
Dowiedz się więcej: Czym są kosmetyki naturalne i dlaczego warto po nie sięgnąć?
Co powinno się znaleźć w składzie kosmetyków dla cery wrażliwej:
– masła i oleje roślinne np. masło mango, olej z awokado
– gliceryna
– skwalan
– alantoina
– d-panthenol
– ekstrakty roślinne, np.: ekstrakt z zielonej herbaty, ekstrakt z wąkroty azjatyckiej
– żel/sok z aloesu
– lizaty bakterii probiotycznych
Kroki pielęgnacyjne dla cery wrażliwej:
Poranna rutyna pielęgnacyjna
Krok 1: Mycie twarzy.
Używaj do mycia twarzy delikatnej emulsji w połączeniu z wodą. Delikatnie, bez tarcia skóry. Osusz twarz najlepiej miękką chusteczką jednorazową.
Krok 2: Pielęgnacja kremem nawilżającym.
Najlepiej nawilżająco- łagodzącym.
Wklepuj krem delikatnie opuszkami palców, unikaj intensywnego pocierania i ciągnięcia skóry. Kremu używaj zawsze bezpośrednio po umyciu twarzy i daj mu czas na spokojne wchłonięcie.
Krok 3: Krem ochronny SPF 50+.
Następnym krokiem jest nałożenie kremu z filtrem. Używaj produktu z wysokim faktorem przez cały rok.
Wieczorna rutyna pielęgnacyjna
Krok 1: Mycie twarzy.
Analogicznie jak rano użyj do mycia twarzy delikatnej emulsji w połączeniu z wodą. Delikatnie, bez tarcia skóry. Powtórz czynność tak, aby zmyć zanieczyszczenia i pozostałości kosmetyków. Wieczorem zawsze stosujemy dwukrotne oczyszczanie. Osusz twarz najlepiej miękką chusteczką jednorazową.
Krok 2: Pielęgnacja serum odbudowującym barierę hydrolipidową
Zastosuj serum pozbawione zbędnych składników wypełniających. Postaw na produkt dbający o mikrobiom i barierę hydrolipidową. Świetnie sprawdzi się serum naprawcze Pro-bio.
Krok 3: Pielęgnacja kremem nawilżającym
Nałóż krem na wchłonięte serum jako klamrę pielęgnacyjną. Daj skórze nawilżenie, odprężenie i ukojenie. Pomoże Ci w tym wspomniana już Kojąca śliwka
To również warto przeczytać: Co to jest mikrobiom skóry i jak go odbudować?
Jest wiele wyzwań związanych z pielęgnacją cery wrażliwej i skóry wrażliwej. Główna mądrość jaka powinna płynąć z powyższych treści to zastosowanie się do zasady im mniej tym lepiej. Mniej testowania kosmetyków, mniej używania różnych produktów w tym samym czasie. Pamiętając o tym, że stres jest czynnikiem negatywnym, warto sobie odpuścić i nie przejmować się wieloma rzeczami, w tym koncentrować na „problemach” związanych ze skórą. Z pewnością są przejściowe i z odpowiednią pielęgnacją krótkotrwałe. Dyskomfort nie będzie trwał wiecznie.