- By admin
- 4 czerwca 2024
- Badania, Kosmetyki naturalne, Pielęgnacja
- Comments:3
Do niedawna o probiotykach mówiło się jedynie w kontekście zdrowia jelit oraz odbudowy flory bakteryjnej organizmu. W przeciągu kilku ostatnich lat, pojawia się coraz więcej kosmetyków probiotycznych, postbiotycznych i prebiotycznych. Przyjrzymy się różnicom, właściwościom oraz damy wskazówki, dla jakiej skóry będą zbawienne/odpowiednie.
Co to jest probiotyk i jakie wykazuje właściwości?
Z definicji probiotyki to żywe mikroorganizmy, które podawane w odpowiedniej ilości, wywierają korzystny wpływ na zdrowie gospodarza. W praktyce oznacza to, że działają na naszą korzyść zarówno podawane doustnie, jak i na skórę.
Najczęściej spotykanymi probiotykami w kosmetykach, czyli kremach z probiotykami, czy serum są bakterie kwasu mlekowego. Możesz je znaleźć na opakowaniu w sekcji INCI pod „Lactococcus…”. Drugie dość powszechnie stosowane to bakterie z rodzaju Bifidobacterium.
Różnice pomiędzy probiotykiem, postbiotykiem a prebiotykiem
Probiotyki, jak już wiemy, są to żywe mikroorganizmy. Prebiotyki, są to substancje odżywcze dla bakterii probiotycznych, które pobudzają je do wzrostu. Najczęściej są to cukry. Natomiast postbiotyki zawierają bioaktywne fragmenty komórek bakterii probiotycznych, m.in. metabolity, DNA oraz związki i materiały ścian komórkowych.
Postbiotyki i ich liczne zalety
Postbiotyki pozyskiwane są z bakterii probiotycznych. Przebiega to w procesie fermentacji, która przeprowadzana jest w laboratoriach, w zrównoważony oraz kontrolowany sposób. Oznacza to, dla samego surowca, jak i kosmetyku powstałego z ich użyciem, że są bezpieczne i skuteczne. Co więcej, z racji kontrolowania całego procesu, od początku znamy efekt jaki chcemy uzyskać. Nie ma tu przypadku, tylko dokładne założenia i taki sam efekt. Jest to bardzo ważne w odniesieniu do deklaracji, jakie umieszczane są na opakowaniach kosmetyków. Pozwala to bez trudu zachować stałość w działaniu, niezależnie od serii produktu.
Wprowadzając kosmetyk na rynek i przekazując go w ręce konsumenta, wspaniale jest wiedzieć, że postbiotyki są tak opracowane, aby odpowiednio reagowały z komórkami skóry. Tak, żeby zachodziły tylko właściwe reakcje, pozbawione przypadku.
Czy wiesz, że…
Twoja skóra ma powierzchnię ok.25m2?
Dlaczego ważne jest stosowanie kosmetyków postbiotycznych?
Nie możemy odpowiedzieć na to pytanie, nie zaczynając od wprowadzenia czym jest mikrobiom skóry. Otóż mikrobiom jest to ekosystem unikatowy, zawierający drobnoustroje, takie jak: bakterie, wirusy, grzyby i roztocza. Najważniejsze dla nas, jest to, aby relacja między mikrobiomem a człowiekiem była symbiotyczna. Dlatego wspomniane wyżej drobnoustroje powinny być dla nas korzystne, tworzyć warstwę ochronną i zabezpieczać skórę przed innymi patogenami. Upraszczając do bardzo obrazowych określeń, chcemy, aby na naszej skórze żyły wyłącznie dobre mikroorganizmy i chroniły nas przed tymi złymi.
Stabilny i zrównoważony mikrobiom, krótko podsumowując jest niezbędny dla jakości, zdrowia i funkcji twojej skóry
Ciekawostka:
Mikrobiota rozmnażają się w warstwie rogowej naskórka
To może cię zainteresować: Jak spowolnić proces starzenia się skóry?
Sposoby na odbudowę mikrobiomu skóry
Ponieważ każdego dnia jesteśmy narażeni na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, które mogą destabilizować nasz mikrobiom, powinniśmy wziąć pod uwagę stosowanie w codziennej pielęgnacji kosmetyków postbiotycznych oraz probiotycznych.
Najlepiej byłoby, gdyby te kosmetyki dbały również o „szczelność” bariery hydrolipidowej. Jedno z drugim jest połączone. Mając zdrową barierę hydrolipidową mamy szansę mieć zrównoważony mikrobiom. Działa to niestety w obie strony. Oznacza to, że kiedy mikrobiota nie jest w równowadze, jesteśmy narażeni na uszkodzenie bariery hydrolipidowej, co prowadzi do zwiększenia utraty wody z naskórka. Skóra staje się mniej nawilżona i odwodniona.
Stosując mocne środki myjące czy to dezynfekujące uszkadzamy nasz mikrobiom.
W związku z tym powinniśmy dostarczać do skóry postbiotyki i bakterie probiotyczne, aby go odbudować. Możemy skupić się na twarzy i wybierać kosmetyki zawierające probiotyczne bakterie i ich lizaty, np. kremy czy sera do twarzy. Oczywiście możemy rozszerzyć dbałość o mikrobiotę i dobrać odpowiednie kosmetyki probiotyczne również do ciała.
Jak działają kosmetyki z probiotykami?
– przywracają równowagę flory bakteryjnej
– działają kojąco na skórę
– zmniejszają uczucie dyskomfortu , jak ściągnięcie, suchość czy pieczenie
– hamują rozwój patogenów i chronią skórę przed nimi
– utrzymują pH skóry na odpowiednim poziomie, czyli kwaśne
– przyspieszają odnowę naskórka
– „uszczelniają” barierę hydrolipidową skóry
W uproszczeniu/skrócie możemy przyjąć, że powodując namnażanie się dobrych drobnoustrojów, czyli tych korzystnych dla zdrowia naszej skóry, chronią przed patogenami szkodliwymi. Co więcej, zwiększają zdolność naprawczą komórkową oraz silnie wspierają mechanizmy ochronne skóry. Świetnie, jeśli są uzupełnione o składniki przeciwdziałające przedwczesnemu starzeniu się skóry. W kosmetykach z probiotykami ważne jest również to, aby wspierały skórę w codziennym radzeniu sobie ze stresem oksydacyjnym i zmieniającymi się czynnikami środowiska.
Zastosowane przez nas lizaty probiotyczne mają właśnie takie działanie, plus poprawiają zdolności adaptacyjne skóry i jej skuteczną samoodnowę.
Przeczytaj również: Najważniejsze zasady codziennej pielęgnacji suchej skóry twarzy
Kosmetyki z probiotykami – dla jakich cer są szczególnie wskazane?
Wiemy już jak bardzo szerokie i ważne działanie wykazują bakterie probiotyczne.
Można śmiało pokusić się o stwierdzenie, że nie ma osoby, dla której krem, czy to serum zawierające probiotyki/postbiotyki byłoby zbędną pielęgnacją. Każdy, kto myśli holistycznie o dbaniu o ciało, w tym o skórę, powinien wziąć pod uwagę zakup takiego kosmetyku.
Zawężając jednak do rodzajów skór, dla których używanie kosmetyków z probiotykami jest kluczowe, należy zwrócić szczególna uwagę na:
– cerę trądzikowa, w tym z trądzikiem różowatym
– mieszaną, z niedoskonałościami skóry
– wysuszoną, gdyż przywracają balans oraz tłustym i suchym skórom
– po zabiegach kosmetycznych i medycyny estetycznej
– w trakcie i po terapii onkologicznej
– po przebywaniu na słońcu
Uwaga! Probiotyczny z nazwy, nie zawsze z działania
Czytajmy dokładnie etykiety i deklaracje producentów. Wprowadzając nasze serum na rynek natknęliśmy się na gros kosmetyków, które nie są probiotyczne, choć tak się nazywają. Szereg z nich jest prebiotyczna, niektóre postbiotyczne. Nie bójmy się dopytywać lub szukać wiedzy na zewnątrz.
Ze względu na szeroki wachlarz dobroczynnego działania na skórę, uważamy, że każdy powinien mieć kosmetyk probiotyczny w swojej kosmetyczce. Idealny będzie w postaci postbiotycznego serum, gdyż działanie mamy udowodnione, a dodatkowo składniki aktywne są w odpowiedniej ilości, gwarantujące skuteczność. Warto zadbać o mikroflorę nie tylko od środka, ale i na zewnątrz. Nasza skóra jest naszą największą ochroną, więc dbajmy o nią odpowiednio.